Literatura


KSIĄŻKI GODNE  POLECENIA

  BRUNON HOŁYST ; TERRORYZM" TOM 1,2;  
LEXISNEXIS, 2009

          Profesor Brunon Hołyst wieloaspektowo przedstawia zjawisko terroryzmu oraz metody jego kontrolowania, uwzględnia najnowsze wyniki badań ilustrowane rycinami i tabelami.
        W tomie pierwszym została zawarta geneza terroryzmu i zagadnienia ogólne, m.in. pojęcie terroryzmu, jego klasyfikacja, metodologia badań, organizacje terrorystyczne na świecie i ich działalność, charakterystyka sprawców i ich ofiar.
            Tom drugi przedstawia ustawodawstwo antyterrorystyczne, strategie walki z terroryzmem, jednostki kontrterrorystyczne, systemy zapobiegania terroryzmowi oraz wyniki badań ogólnopolskich na temat terroryzmu w opinii mieszkańców wsi.
 
 JOHN HORGAN, PSYCHOLOGIA TERRORYZMU;     PWN, 2008
       Autor rozważa terroryzm jako proces i bada jego 3 główne fazy: angażowania się, pozostawania zaangażowanym (bycie terrorystą) i odchodzenia od terroryzmu na podstawie przeprowadzonych wywiadów i analiz zeznań. Autor pokazuje osobisty i społeczny kontekst terroryzmu. Prezentuje i wyjaśnia to zjawisko w odniesieniu do przestępstw kryminalnych, strategii wojennej oraz walki politycznej. Przekonuje, że terroryzm zależy m.in. od kontaktów społecznych i kulturowych oraz tradycji rozwiązywania problemów politycznych. Opisuje warunki skutecznego działania organizacji terrorystycznej.


 
KRZYSZTOF LIEDEL „ZWALCZANIE TERRORYZMU MIĘDZYNARODOWEGO W POLSKIEJ POLITYCE BEZPIECZEŃSTWA”; DIFIN, 2010

          Książka stanowi przegląd działań podejmowanych przez RP w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi zarówno w krajowej, jak i międzynarodowej polityce bezpieczeństwa.  Zawiera informacje dotyczące nie tylko „historycznej” perspektywy zwalczania terroryzmu w Polsce, ale także na temat obecnego kształtu systemu, który przeciwdziałania temu zagrożeniu - Centrum Antyterrorystyczne ABW, Międzyresortowy Zespół ds. Zagrożeń Terrorystycznych.
           W książce znajdujemy przykłady strategii działań antyterrorystycznych przyjętych w innych krajach. Autor przedstawia wiele płaszczyzn zwalczania terroryzmu.  Czytelnicy poza analizą polskiej polityki bezpieczeństwa, będą mogli prześledzić, jak na świecie zmieniło się podejście do terroryzmu po 11 września 2001 r., jak wygląda walka z terrorystami w Afganistanie czy Iraku, oraz jak ONZ, NATO czy Unia Europejska próbują współpracować na rzecz przeciwdziałania temu zjawisku.

           Autor wielokrotnie odwołuje się do doświadczeń i wspomnień, które zdobył pracując m.in. w policji.



MAREK PRUSAKOWSKI „BIOTERROR. JAK NIE DAĆ SIĘ ZABIĆ”; TOWER PRESS,2001

        Niezwykle aktualna publikacja, która w monograficzny sposób ukazuje podstawowe zagrożenia bioterrorystyczne naszych czasów. Książka szczegółowo omawia 18 substancji uznanych przez NATO za najgroźniejsze dla ludzkości, ocenia skalę zagrożenia, a przede wszystkim - udziela praktycznych porad, w jaki sposób każdy z nas może strzec się przed bioatakiem, co robić, gdy atak biologiczny już nastąpi, a także - jak może nam pomóc medycyna, która wcale nie jest bezradna wobec następstw użycia broni biologicznej.
 
 
KRZYSZTOF KAROLCZAK "ENCYKLOPEDIA TERRORYZMU"; SPAR, 1995
      Oddawana w ręce Czytelnika książka jest pierwszą tego typu na polskim rynku wydawniczym. Powstała ona w wyniku ponad dziesięcioletnich badań zjawiska terroryzmu politycznego, jakie prowadzone były przez autora od 1982 roku. Prezentowana książka poświęcona jest terroryzmowi politycznemu. Część I poświęcona jest zdefiniowaniu zjawiska, część II zawiera ponad 600 haseł omawiających ugrupowania terrorystyczne, ich liderów, ofiary, najgłośniejsze akcje itp. Część III stanowi przegląd zamachów i wydarzeń związanych z terroryzmem politycznym od 1836 do 1995 r.



WYKAZ LITERATURY WYDANEJ W LATACH 2010-2013 DOTYCZĄCY TERRORYZMU NA ŚWIECIE








 
Terroryzm w medialnym obrazie świata.  redakcja Krzysztof Liedel, Stanisław Mocek, PWN

Psychologia terroryzmu.  John Horgan, PWN

Terroryzm.  Wilhelm Dietl, Kai Hirszmann, Rolf Tophoven, PWN

Terroryzm. Aktorzy,  statyści, widownie.   Bartosz  Bolechów, PWN

Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm.   Mikołajczyk Jacek, PWN

Wiara, rozum i wojna z dżihadyzmem-wezwanie do działania.   Weigel George, PWN

Błyskawica z Izraela. Akcja w Entebbe 1976.  Dustan Simon, PWN

Synowie i władza nad światem. Terror we wzlotach i upadkach narodów.  Heinsohn Gunnar, PWN

Terror w Polsce. Analiza wybranych przypadków.  Liedel Krzysztof, Mroczek Andrzej, PWN

Siewcy śmierci. Osama bin Laden i inni szefowie Al.-Qaidy.   Yonach Alexander, Michael S. Swetnam, Bellona

Oblicza terroryzmu.  Bruce Hoffman, Bertelsmann Media

IRA.  Brendan Obrien, Wiedza Powszechna

11 września 2001. Jak to się stało i co dalej.  James F. Foge, Gideon Rose, Amber

Terroryzm w Europie Zachodniej.  Grotowicz Viktor, PWN

 

 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz