niedziela, 24 marca 2013

CYBERTERRORYZM


     Ciekawym i nowym zjawiskiem we współczesnym świecie jest cyberterroryzm.
      Terroryści okazali się dużo bardziej sprytni i inteligentni, niż przypuszczano. Błyskawicznie zorientowali się, że dzięki Internetowi mogą niemal bezkarnie szantażować, kogo chcą i jak chcą. 
Cechy cyberterroryzmu
- łatwość dotarcia do masowego odbiorcy, której sprzyja anonimowość przekazu internetowego, a także jego wielokierunkowość. Wystarczy w zasadzie kliknięcie myszką, aby przekaz dotarł do niemal nieograniczonej liczby internautów na całym świecie. Możliwość uderzenia w dużą grupę czyni cyberterroryzm niezwykle skutecznym, gdyż zastraszone społeczności zaczynają wywierać presję na rządy, aby spełniły żądania terrorystów.
-łącza internetowe pozwalają  na utrzymywanie stałego kontaktu i precyzyjne koordynowanie działań i ataków w różnych, nawet bardzo odległych od siebie punktach naszego globu.

-  wykorzystywanie Internetu do skutecznego i szybkiego zbierania funduszy od wielu sponsorów jednocześnie, a także do fałszowania dokumentów, takich jak wizy, paszporty czy pozwolenia na pracę.
-  Internet pozwala na różnorodne  kodowanie przekazów, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania w tajemnicy planowanej akcji terrorystycznej. Wyśledzenie komunikatów przekazywanych tą drogą jest bardzo trudne, szczególnie że terroryści posługują się językami, których świat zachodni po prostu nie zna. Poza tym przekazy terrorystyczne, tak jak wiele innych tajnych informacji, brzmieć mogą zupełnie niewinnie.
-  wykorzystanie Internetu do rekrutowania nowych członków. Rozpowszechnianie w sieci takich obrazów, jak molestowanie i torturowanie więźniów irackich przez amerykańskich żołnierzy w bagdadzkim więzieniu Abu Ghraib, sprawia, że wielu sympatyków terrorystów staje się ich głęboko oddanymi wielbicielami. Gdy w emocjonalnym uniesieniu chcą zaoferować swoje uczestnictwo grupie terrorystycznej, dzięki Internetowi mogą to uczynić w kilka minut.
-  Internet jest też dla terrorystów instrumentem szkoleniowym. Wykorzystują oni cybernetyczne łącza do rozpowszechniania informacji o tym, gdzie i za ile można kupić składniki niezbędne do przygotowania materiałów wybuchowych, jak te materiały przygotować i jak je wykorzystywać maksymalnie skutecznie. W Internecie znajdują się także informacje pomagające skonstruować bombę atomową.
            Jak więc widzicie, cyberterroryzm jest bardzo groźnym zjawiskiem we współczesnym świecie.
Informacje znaleziono:  Brunon Hołyst „Terroryzm”, tom 1, LexisNexis, 2009



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz